سایت مرکز فقهی

  جـدول بـرنـامه‌‎ی درسـی مقطع خـارج فقه و اصول  ماه مبارک رمضان 1402
مجتمع آموزشی پژوهشی ائمه اطهار(علیهم السلام)

فرم ثبت نام

دانلود برنامه ماه مبارک رمضان 1402-1403

نکات

1 -شرکت در طرح برای تمامی طلاب محترم الزامی است.
2 -هر طلبه متعهد است از یک درس فقه و یک درس اصول، گرچه به صورت مجازی و آفلاین استفاده کند.
تذکر: برنامه‌های آموزشی مکمل معهود (تمهیدی، پایش و پویش و مذاکره) -غیر از مطالعه و تقریر- در این ماه تعطیل خواهد بود.
3 -برنامه‌ی درسی در ماه مبارک 20 روز به صورت شناور از 19 اسفند تا 23 فروردین می‌باشد؛ و مجموع فعالیت‌های علمی الزامی (آموزشی-پژوهشی) استثنائا در ماه مبارک به 100 ساعت تقلیل داده شده است.
تذکر1: در ماه مبارک رمضان ساعات باید به صورت دقیق محاسبه گردد.
تذکر2: تدریس و... در این ماه جای‌گزین ساعت فعالیت علمی مجتمع محسوب نمی‌شود.
تذکر3: میزان فعالیت‌های علمی باید هر هفته در سیما ثبت شود.  
4 -فایل صوتی دروس در سایت معاونت آموزش [بخش دروس، در قسمت دروس ماه مبارک رمضان 1402-1403] بارگزاری می‌شود.
5- تقریر دروس به صورت تایپی به استاد محترم معرفی شده یا نماینده معین شده کلاس در پی وی ایشان در پیام رسان داخلی ارسال شود.
تذکر: حضور و غیاب بر اساس استماع و ارسال تقریر بوده و ثبت آن بر عهده‌ی نماینده کلاس است.
6 -تقریرات نباید به صورت املاء تمام مطالب مذکور در درس یا گزارش مختصر و اجمالی از کلاس باشد؛ از این رو تقریر فضلا باید در قالب ذیل ارائه شود و اساتید محترم تمهیدی بر اساس آن بررسی کرده و امتیاز متناسب را اختصاص می دهند:
1. تبیین موضوع و شناخت محل نزاع 2. تبیین اقوال 3. بیان استدلال‌ها 4. نقد 5. اندیشه مختار و برهان استاد 6. جمع‌بندی و نظر فاضل محترم.
تذکر: معاونت آموزش از تقریرات برتر از جهت قوت، دقت و انطباق با ضوابط نگارش، تقدیر خواهد کرد؛ و گروه اصول معاونت پژوهش از تقریرات منضبط و بر اساس روش مزبور در موضوعات جدید در نشر و چاپ حمایت می‌کند.
7- از آن‌جا که هدف معاونت آموزش مجتمع آشنایی فضلای محترم با فقه‌های مضاف است؛ طلاب گرامی می‌توانند مطالعه‌ی یکی از کتب ذیل و گزارش آن را جایگزین تقریر یک درس (به إزای 20 ساعت فعالیت) قرار دهند و در صورت ارسال تقریر هر دو درس و گزارش کتاب مزبور مشمول شهریه تشویقی قرار می‌گیرند.
1. خطابات قانونیه (آیت الله فاضل لنکرانی)؛ 2. جلد اول فقه سیاسی (آیت الله علیدوست)؛ 3. جلد اول فقه پزشکی (آیت الله محمدی قائینی)
8- فضلایی که افزون بر ساعت فعالیت الزامی، تفسیر سوره مبارک حجرات یا سوره مبارک یس را از تفسیر المیزان مطالعه نمایند و در آزمون آن موفق شوند، مورد تشویق قرار می‌گیرند.
تذکر: فضلایی که سال پیشین، تفسیر سوره حجرات را مطالعه کردند، تفسیر سوره یس را مطالعه می‌کنند.   
9- طلاب محترمی که تکلیف پژوهش ایشان ناقص است، یک ساعت از فعالیت علمی روزانه‌ی خود را (20 ساعت در ماه) به پژوهش اختصاص دهند.
تذکر: تکالیف پژوهشی را همانند سابق به صورت هفتگی برای اساتید پژوهشی ارسال نمایید.   
10- فضلایی که به امر والای تبلیغ معارف الاهی و احیای امر موفق هستند؛ یا در این ایام برنامه‌ی علمی شخصی و ویژه‌ای برای خود دارند که برنامه مجتمع مانع از تحقق آن می‌شود با انتخاب و ثبت درخواست مرخصی تبلیغی یا مرخصی تحقیقی در سایت، پس از موافقت آموزش، از فعالیت علمی این ماه معاف هستند.
تذکر1: درخواست مرخصی تحقیقی باید شامل (مشروح برنامه خود و میزان ساعت لازم) باشد، هم‌چنین بررسی مرخصی تبلیغی به (شرح مکان تبلیغ، نهاد اعزامی، زمان [شروع و پایان] تبلیغ، پیش‌بینی مقدار ساعت مصروف در تبلیغ به صورت روزانه و...) منوط می‌باشد.
تذکر2: معافیت از برنامه‌ی علمی، منوط به ثبت گزارش دست‌کم 5 ساعت فعالیت روزانه‌ی تبلیغی یا تحقیقی است که به صورت هفتگی در سیما ارسال شود.
تذکر3: فضلایی که قصد تبلیغ یا تحقیق شخصی دارند در صورتی که فعالیت تبلیغی یا تحقیقی ایشان کمتر از 5 ساعت باشد، به تناسب باید در برنامه‌ی علمی (شرکت در یک درس و مطالعه و ارسال تقریر آن) شرکت کند. (طبیعتاً شهریه ماه ایشان تنصیف می‌گردد.)
تذکر4: مرحمتی حضرت ولی‌عصر(ارواحنا فداه) در ماه مبارک رمضان شامل طلاب مشمول تبصره (مرخصی تبلیغی یا تحقیقی) نمی‌شود؛ طبیعی است طلاب موفق به تبلیغ در صورتی مشمول شهریه ماه مبارک می‌شوند که در برنامه‌ی درسی بالا شرکت کنند؛ در غیر این‌صورت صرفا با شرایطی که متعاقبا اطلاع‌رسانی می‌شود، مشمول تشویقی تبلیغی خواهند شد؛ ان شاء الله تعالی.
11 -طلاب محترم از ساعت 8 صبح روز سه‌شنبه 15 اسفندماه تا ساعت 15 بعدازظهر روز چهار‌شنبه 16 اسفندماه فرصت دارند از طریق لینک]، دروس انتخابی یا مرخصی خود را ثبت نماید.
تذکر1: عدم ثبت تا تاریخ مزبور موجب عدم ثبت فعالیت علمی در ماه مبارک است و... .
تذکر2: با توجه به محدودیت کلاس‌ها، اولویت با افرادی است که زودتر ثبت نام کنند.

لینک ثبت نام

 

تعداد بازدید :1786
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز فقهي ائمه اطهار (ع) است.